Jak zapamiętywać imiona?

Każdy z nas spotyka w ciągu życia wiele osób. Jeśli jednak nie wiążą nas z nimi większe emocje, to ciężko jest zapamiętywać ich imiona. Ot tak po prostu jest skonstruowany nasz mózg (i dlatego kobiety pamiętają wszystko ;)).

Sam prowadząc zajęcia nie raz spotkałem się z tym, że wyleciało mi z głowy imię kursanta… niejednego. Na szczęście można było na chwilę wyskoczyć z sali i zapytać dyskretnie w recepcji ;). Z tego też względu postanowiłem nauczyć się jak zapamiętywać skutecznie imiona. W końcu to umiejętność jak każda inna, więc wystarczy dowiedzieć się jak to robić.

Poszukiwania doprowadziły mnie do wywiadu z jednym ze światowych specjalistów od uczenia sposobów uczenia się, który nazywa się Jim Kwik. Przedstawił on metodę, którą nazwał BE SUAVE (dosł. bądź uprzejmy).

Jak nie trudno się domyślić każda z literek ma swoje znaczenie.

Believe – uwierz, że jest możliwe szybkie i dużo bardziej trwałe zapamiętywanie imion nowo poznanych osób.

Exercise – ćwicz, nie osiągniesz świetnych efektów jeśli nie opanujesz samej metody.

Say the name – powiedz to imię na głos, gdy tylko je poznasz. Możesz do tego użyć sformułowania w stylu: „Miło mi Cię poznać, Ewo”. W ten sposób powtórzysz nowo poznane imię od razu upewniając się co do jego brzmienia.

Use the name – używaj tego imienia. Wplataj od czasu do czasu w konwersacji imię poznanego rozmówcy. Od czasu do czasu! Nie nadużywaj imienia, wypowiadając je za często, czy w każdym zdaniu.

Ask about the name – zapytaj o imię, dowiedz się więcej o nim. Czy rozmówca lubi swoje imię? Jaką wersję zdrobnienia lubi (a może w ogóle nie lubi zdrobnień)? Co oznacza to imię? Dużo interesujących rzeczy można się w ten sposób dowiedzieć przy okazji wyrażając szczere zainteresowanie.

Visualise – wizualizuj. Wykorzystaj śmieszne, rubaszne, groteskowe lub nawet erotyczne scenki okraszone zapachem, czuciem, kolorami i związane z danym imieniem. Przykładowo dla imienia Adam możesz sobie na przykład wyobrazić jak w raju Ewa powiedziała do Adama:
— Zjedz jabłko, a-dammm. Przy okazji wyobrażając sobie gorącą rajską pogodę i zapach świeżego, słodziutkiego jabłka. Już pisząc sam ten przykład mam już aktywowane ślinianki! Tego typu historyjki możesz stworzyć sobie wcześniej dla najpopularniejszych imion w Polsce. Potem tylko wpisując odpowiednią postać do historyjki.

End conversation with the name – zakończ rozmowę wykorzystując imię rozmówcy. To może być nawet proste: „Miło było Ciebie poznać, Ewo”.

Skoro technikę już znamy, przyszedł czas na trening. Tu z pomocą przychodzą media społecznościowe jako zbiór zdjęć i imion do treningu. Po prostu pobierz zdjęcia na swój komputer i nadaj im w nazwie liczbę. W oddzielnym pliku tekstowym zapisz obok liczby imię i nazwisko. Przygotuj dowolną ilość takich zdjęć a następnie trenuj zapamiętywanie imion wg powyższej techniki. W miarę praktyki technika będzie coraz łatwiejsza do wykorzystania. Gdy już będziesz czuć się pewnie z tą techniką, zastosuj ją przy najbliższej okazji, poznając nową osobę. Powodzenia.

Jeśli już jednak zapomniałeś imienia — po prostu się przyznaj. To nic strasznego, wielu osobom się to zdarza. Wystarczy, że powiesz coś w stylu: Przepraszam, umknęło mi Twoje imię, możesz powtórzyć?

Znasz jeszcze jakieś ciekawe sposoby na zapamiętywanie imion?